Tudás- és hírcseppek

Római kori kutat tártak fel egy németországi külszíni fejtésen

Az Észak-Rajna-Vesztfália tartománybeli Kerpen szénbányája külszíni fejtésén római kori kutat tártak fel a régészek. A leletek között kormeghatározásra alkalmas fát is találtak, amely alapján a kút használatát  a 2-3. század és az 5. század közé teszik. A témáról további érdekességek a librarius.hu cikkében olvashatók.

Forrás: bild.de

Víztakarékossági tippek 

A Földön előforduló édesvíz véges és a területi eloszlása sem egyenletes. A blogon többször kiemeltük a vízmegtartási és vízhasznosítási lehetőségeket. Most hasznos víztakarékossági tanácsok között szemezgethetsz! A masfelfok.hu cikkében praktikus tippeket gyűjtött össze a háztartásban felhasznált víz mennyiségének csökkentésére. Lehet az itt felsorolt tanácsok számodra egyértelműek, de sosem elég hangsúlyozni, hogy tudatosan bánjunk az ivóvizünkkel!

Forrás: shutterstock.com

Nemzetközi vizes konferencia: SEFS, 2021. július 25-30

A kétévente különböző európai nagyvárosokban megrendezésre kerülő Symposium for European Freshwater Sciences (SEFS) az egyik legjelentősebb nemzetközi vizes konferencia. Idén Dublin vállalta a megszervezést, de a koronavírus okozta helyzetre való tekintettel a szervezők úgy döntöttek, hogy az eseményt online formában tartják meg 2021. július 25-30 között.
 
A konferenciáról részletesen az esemény honlapján lehet tájékozódni: https://www.sefs12.com/


Vízmegtartó megoldások

A hirtelen, nagy mennyiségben lehulló csapadék felhívja a figyelmet az esővízgazdálkodás problémájának megoldására. Ami gondot okoz, az egyszerre lehulló sok csapadék: nehéz elvezetni és az azt követő aszályos időszak, amikor meg pont szükség lenne rá. A globális éghajlatváltozásból adódó egyre gyakoribbá váló aszályos időszakok, extrém szárazság következményeit enyhíthetjük a lehulló csapadék felhasználásával. Sajnos sok helyen bevett megoldás a csapadékvíz elvezetése. Azonban ne feledkezzünk meg róla, hogy a víz érték, lételem minden élőlény számára, tehát a víz megtartása és megfelelő felhasználása a cél. Nemcsak nagy léptékben, hanem már otthon is tehetünk a helyes vízgazdálkodásért. Erre ad  tippeket a WWF Magyarország az “Így bánj a vízzel, hogy jó legyen neked és a Földnek is!” című írásában.

WWF Magyarország infografikája, ami a LIFE-MICACC projekt részeként készült el.
 


Egy csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is elszennyezhet

“A MOL kiadott közleménye szerint Magyarországon évente több tízezer tonna étolajat használunk fel. A használt sütőolaj kezelése azonban csak az üzemi konyháknál, éttermeknél megoldott, ahol szervezetten folyik a hulladék elszállítása és feldolgozása.

Forrás: shutterstock.com
 
DE mi a helyzet a háztartási használt sütőolaj felhasználásával? Erre talált megoldást a MOL: országszerte mintegy 355 töltőállomásán helyezett ki gyűjtőtartályokat, így a lakosság egyszerűen, gyorsan, környezetbarát módon szabadulhat meg a használt étolajtól. A sütőolaj ha a természetbe került súlyos károkat tud okozni. Az élővizekbe jutva, tavak, folyók vízfelszínén úszva meggátolja az oxigénfelvételt, így megakadályozza a vízi élőlények létezését. 
Az újrahasznosított, környezetbarát terméket a MOL százhalombattai finomítójában használják fel biokomponensként a gázolaj gyártásához” – írja az agroinform.hu oldalán megjelent cikkében.

“A kenőanyagokban a felhasználás során szennyeződések halmozódhatnak fel, amelyek az egészségre, környezetre nézve kockázatot jelentenek. Egy liternyi fáradt olaj egymillió liter édesvizet, azaz körülbelül 50 ember évi ivóvízkészletét változtathatja szennyvízzé. - olvasható a MOL honlapján.

Fáradt olaj (kenőanyagok, motorolajok, stb.) leadása is lehetséges ezeken a MOL állomásokon.
 


4,5 milliárd éves jeget tárt fel a Philae űrszonda egy üstökösön

A felfedezést a Rosetta-misszió Philae nevű leszállóegysége tette, olvasható az origo.hu tudomány rovatában megjelent cikkben.

A Rosetta két éve kering a 67P/Csurjumov-Geraszimenko nevű üstökös körülés különféle vizsgálatokat végez rajta. A Philae hat éve, 2014-ben megfelelően ereszkedett le az üstökös felszínére, azonban a landolás nem zajlott problémamentesen. Több megpróbáltatás után az üstökös egy sötét szakadékában rekedt meg. 

Philae űrszonda az üstökös felszínén

Laurence O'Rourke, az Európai Űrügynökség (European Space Agency=ESA) kutatója és munkatársai a Rosetta és a Philae műszereinek adatait használva kutatták fel az érintési pontot. A leszállóegység a felszín alá ásva az őskori jeget talált. Így jutottak egy 4,5 milliárd éves anyaghoz, ami eddig védve volt a világűr hatásaitól. Az elemzések szerint 3,5 négyzetméternyi területű jeget találtak, és mint kiderült, az ősi, több milliárd éves, jégből és porból álló keverék szokatlanul lágy halmazállapotú.
 
O'Rourke és csapata eredményeiket a Nature tudományos folyóiratban megjelent publikációjukban közölték.



Felszínre tört a Bükk időszakos karsztforrása, a Vöröskő-forrás

Idén, 2020-ban már ősszel, a sok eső hatására megmutatta magát a Vöröskő-forrás. Októberben láthatóvá vált ez a csodás természeti jelenség. Megjelenése meglepő, mert általában a téli hóolvadást követően, illetve a tavaszi intenzív esőzések által kel életre. A forrás jelenléte februártól április végéig jellemző. “Az év további szakaszában teljesen kiszárad, június végétől már egyáltalán nem ad vizet” - olvasható az egerhirek.hu-n megjelent cikkben.

Vöröskő-forrás a Bükk mészkő vidékén található, a területére lehulló csapadék a repedezett mészkő járatain beszivárog a mélybe és karsztvíz formájában tör a felszínre. Időszakos működésének oka a változó csapadékmennyiség. A forrásvíz iható, tiszta hideg karsztvíz.

A Vörös-kő forrás őszi megjelenéséről készült videófelvétel megtekinthető erre a linkre kattintva.

Forrás: facebook



Van, ahol a víz már a gazdagok luxusa 

Egy nemzetközi kutatócsoport egy ún. meta-analízis módszerrel dolgozva kimutatta, hogy a világ nagyvárosainak gazdagabb negyedeiben nagyobb a biológiai sokféleség, mint a szegényebb környékeken. A felfedezett mintázatot a kutatók luxushatásnak nevezték el, és arra jutottak, hogy hátterében minden bizonnyal az elérhető víz mennyisége áll.

A Global Ecology & Biogeography című nemzetközi folyóiratban megjelent tanulmány szerzői az olaszországi Torinói Egyetem, a Fokvárosi Egyetem, a dél-afrikai Witwatersrand Egyetem, valamint a magyar Ökológiai Kutatóközpont kutatói. A tanulmány vezető kutatója, Dr. Batáry Péter ökológus, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója beszél részletesen a kutatásról a 24.hu hírportálon megjelent cikkben.


Hulladékgazdálkodási kérdőív a környezetvédelem hazai állapotának javítására tervezett visszaváltási rendszerről

“A Pannon Egyetem kutatást indított, melynek részeként kérdőívet dolgozott ki azzal a céllal, hogy mind a tudomány képviselői, mind a hulladékgazdálkodási javaslatok kidolgozói megismerjék a magyar lakosság visszaváltási rendszerrel kapcsolatos álláspontját. A kutatás az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával valósult meg, ugyanis a környezetvédelemhez és fenntarthatósághoz szorosan kapcsolódó visszaváltási rendszer átalakítását az ITM szaktárcája úgy tervezi végrehajtani, hogy az mind a szakma, mind a széles közvélemény egyetértésével valósuljon meg” - írja a dontwasteit.hu cikkében.

A kérdőív ide kattintva érhető el.
Forrás: https://pixabay.com/hu/


EU-s rendelet a víz újrafelhasználásának elősegítésére

“Megjelent a víz újrahasznosításával kapcsolatos EU rendelet, amelyben az öntözési célú vízfelhasználás főszerepet kap” - olvasható az agrárszektor.hu oldalán megjelent cikkben.

“A mezőgazdasági öntözésre szánt visszanyert vízre vonatkozó minimumkövetelmények esetében a cél biztosítani, hogy a visszanyert víz biztonságosan felhasználható legyen mezőgazdasági öntözés céljára, és ezáltal biztosítani lehessen a környezet, illetve az emberi és állati egészség magas szintű védelmét, elő lehessen mozdítani a körforgásos gazdaságot, valamint támogatni lehessen az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást” - agrárszektor.hu.

A rendelet teljes tartalma ezen a linken elérhető.



Több mint tízezer éves okkerbányára bukkantak a víz alatt Mexikó partjainál

“A Quintana Roo Mexikó-i tagállamhoz tartozó három víz alatti barlangot - amely egy bányarendszer része - 2017-ben kezdték el feltárni a kutatók, amiről 2020. július 3-án publikálták tanulmányukat a Science Advances folyóiratban. Kiderült, hogy a területen már 12 ezer évvel ezelőtt  bányászati tevékenységet folytatott a mai ember őse, méghozzá a sárgás-vöröses színű okkert bányászhatták” - olvasható a hvg.hu-n megjelent cikkben.


“Az itt élők az okkert több célra is használhatták: testfestésre, barlangrajzok készítésére, de akár gyógyító szerekként is alkalmazhatták, sőt, magas arzéntartalma miatt az okker akár rovarriasztóként is funkcionálhatott a párás, esőerdős területen - mondja Brandi MacDonald a Missouri Egyetem szakértője.

A kutatók szerint a La Minának nevezett területen kétezer évig működött a bányászat. A tenger körülbelül 7000 évvel ezelőtt öntötte el ezt a régiót” - hvg.hu.



Szennyezett víz vetett véget Tikal, a maja város ezeréves tündöklésének

“A Cincinnati Egyetem tudósai által vezetett csoport a Scientific Reports tudományos szaklapban publikált tanulmányukban bemutatta a maja civilizáció hirtelen összeomlásának okát.

A kutatók elemezték a mai Guatemala területén található, egykori város tíz víztározójában található üledéket, és bizonyítékokat talált olyan mérgező anyagokra, amelyek ihatatlanná tették Tikal ivóvízét.

Tikal a Guatemala Tikal Nemzeti Parkjában fekszik, az UNESCO világörökség része

A bizonyítékok arra utalnak, hogy veszélyes szervezetek, két különböző cianobaktérium: kék-zöld alga (Planktothrix és Microcystis) évszázadokig jelen lehettek a víztartályokban.

A kutatók azonban nemcsak ezeket azonosították mérgező forrásként. Az elemzés azt is feltárta, hogy az üledékben különösen magas volt a higany koncentrációja. Miután a szakértők kizárták a természetes környezetből származó higanyszennyezést arra jutottak, hogy valószínűleg maguk a maják juttatták be a szennyező anyagot a vízbe.

A színek fontosak voltak az ősi maják világában” – magyarázta Kenneth Tankersley régészeti geológus. A falfestéshez használt, vörös színezőanyagok jellemzően cinnabaritot, azaz higany-szulfidot is tartalmaztak, amely mérgező hatással bír az emberekre is, akik ezzel érintkeznek. Ezt gyakran kombinálták vasoxiddal, hogy különböző árnyalatokat kapjanak, aminek kiemelt szerep jutott a temetéseken.

A kutatók rávilágítottak, hogy az esővíz idővel a toxikus pigmenteket veszélyes szintű mennyiségben mosta be a festett felületekről a város víztározóiba.” - részletek a origo.hu digitális hírportálon megjelent cikkből.



Nemzetközi együttműködés a vízügyi problémák kezelése érdekében

"Vízzel kapcsolatos kérdések klímatudatos kezelését vizsgálják nyolc ország szakemberei egy közös európai uniós programban, melynek fő célja az árvizek, a heves esőzések és az aszály kockázatának csökkentése. Magyarországot a Közép-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság képviseli." - olvasható a hirado.hu digitális hírportálon megjelent cikkében. A projekt a vízgazdálkodás mellett kiterjed a környezetvédelemre és az erdőgazdálkodásra is.



69-féle gyógyszermaradvány a Balatonban

A Balatonban található gyógyszermaradványok legjelentősebb forrása a tóba jutó tisztított szennyvíz, ami arra figyelmeztet, hogy a térség szennyvíztisztítási technológiája fejlesztésre szorul. A másik fő forrásának a turizmus tekinthető, mivel számottevő eltérés mutatkozik a nyári (legnépszerűbb strandok közelében vett), és a szezonon kívüli vízmintákban - olvashatjuk az elobolygonk.hu-n közölt cikkben.

"2016 óta vizsgálják a gyógyszermaradványokat a Balatonban, így tendenciákról még nem lehet beszámolni. Az elmúlt négy évben a tó vizéből kimutatott gyógyszermaradványok mértéke nagyjából hasonló értéket mutat” – mondta Maáz Gábor, a Balatoni Limnológiai Intézet tudományos munkatársa.

“A kimutatott gyógyszermaradványok a humán gyógyászatban alkalmazott fogamzásgátlókból, szív- és érrendszeri gyógyszerekből, fájdalomcsillapítókból és epilepszia elleni gyógyszerekből származnak. Maáz Gábor kitért arra is, hogy a vizsgálatok tapasztalatairól egyeztetnek az illetékes hatóságokkal, szervezetekkel. Ennek során új kutatási témákat is meghatároztak, az egyik a szennyvízkezelési technológiák hatásfokának tesztelése lesz"- elobolygonk.hu.



Kerti kutak felmérése

A jelenleg érvényes szabályozás értelmében Magyarországon valamennyi kutat engedélyeztetni köteles annak tulajdonosa. 

A kormány 2023. december 31-ig meghosszabbította a korábban fúrt, rendezetlen helyzetű kutak bírságmentes engedélyezésére vonatkozó 2020. december 31-én lejáró határidejét.

“A döntés értelmében mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki az egyes törvényeknek a polgárok biztonságát erősítő módosításáról szóló 2020. évi XXXI. törvény hatályba lépését megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltet felszín alatti vízkivételt biztosító vízi létesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2023. december 31-ig kérelmezi” - olvasható a napi.hu írásában.

A Magyar Közlönyben megjelent és az “Egyes vízügyi tárgyú kormányrendeletek módosításáról” címet viselő kormányrendelet kiegészíti a házi kutakra vonatkozó előírásokat. A jövőben a vízügyi hatóság részére - a kút létesítése, üzemeltetése, fennmaradása és megszüntetése iránti kérelemhez - dokumentációt kell csatolni. Ennek tartalmát egy 2017. decemberi BM rendelet írja elő. A rendelet egy része a kút műszaki adatait tartalmazza, amit napi.hu hírportál cikkében felsorol.

Így ha vízgazdálkodási szempontból nem is lenne teljes az adatbázis, de ezáltal lehetővé válna a stratégiai vízkészlet-gazdálkodáshoz szükséges ismeretlen vízkivételi pontok, valamint a potenciális szennyezőforrások nagyobb arányú megismerése.



Tisztább a Duna a COVID-19 járvány óta?

A koronavírus miatti korlátozások miatt tapasztalhatóan jobb lett a nagyvárosok levegőminősége. A Reutersen-ben megjelent cikk és szemléletes ábrái jól reprezentálják a vesztegzár és a karantén pozitív következményét: a légszennyezettség csökkenését. De vajon Magyarországon volt-e hatása a korlátozásoknak a Dunára, annak vízminőségére? Az index.hu hírportál cikkében ezt a témát boncolgatja, melyhez a Duna-kutató Intézet ökológusai, Engloner Attila és Szekeres József is hozzászóltak: 

Az, hogy a Duna mennyire tűnik szép kéknek, egy dolog, de a vízminőség és a folyó ökológiai állapota ennél azért kicsit bonyolultabb. A látvány, és maga a vízminőség az időjárástól, az évszaktól, a hőmérséklettől és a vízhozamtól is függ. Most például alacsonyabb vízállású időszakban vagyunk, ilyenkor kevesebb a hordalék és a lebegtetett anyag, amitől tisztábbnak tűnhet a folyó. De a valódi állapotot csak mérésekkel lehet megállapítani” – mondja Engloner Attila.

‘A környezeti hatás a vizeknél nem annyira közvetlen, mint a levegőnél, egy-két hónapnyi leállás ráadásul valószínűleg túl kevés ahhoz, hogy kimutatható változást hozzon. Az ipari és a közlekedésből származó kibocsátás csökkenése mellett elképzelhető, hogy a budapesti szennyvíz mennyisége is csökkent némileg, hiszen a máskor távolabbról bejárók közül sokan otthon maradtak home office-ban.’ - index.hu

Érdekes kérdés, hogy csökkent-e a Dunában az elmúlt bő egy hónapban például a nehézfémek koncentrációja. Nem tudjuk, hogy a felvízi országokban pontosan milyen ipari tevékenységek mennyire estek vissza a járványügyi korlátozások alatt, de a közlekedés biztosan jelentősen csökkent. Ha például a kadmium, az ólom és a más szennyezőanyagok mennyisége a levegőben csökken, kevesebb ülepedik ki és mosódik be a vizekbe, ami eredményezhet alacsonyabb nehézfém-koncentrációt” – mondja Engloner Attila, ugyanakkor hozzátette nem számít ilyen rövid idő alatt jelentős, kimutatható változásra.

‘Március közepétől a koronavírus miatti korlátozásoknak köszönhetően a hajóforgalom minimálisra csökkent a Dunán és mellékfolyóin, a személyszállító és teherhajók is gyakorlatilag eltűntek. Ez kedvezően hathat a vízminőségre a Duna magyarországi szakaszán is, az eddig is itt lévő hód és vidra populáció látványosabb jelenléte talán ennek is köszönhető.’ - index.hu



A geotermikus fűtési rendszer előnyei és hátrányai


Az eon.hu blogján megjelent bejegyzés sorra veszi a geotermikus fűtési rendszer előnyeit és hátrányait. A megállapításokat Csiszár Endre hidrogeológus az alábbi tudnivalókkal egészítette ki:

“A hőszivattyús (földhőszondás) fűtő-hűtő rendszer a sekély mélységben található földtani képződmények 10-15 °C-os hőtartalmának hatékony felhasználását teszik lehetővé, alacsony forráspontú folyadékok (hőközvetítő közeg) segítségével. A rendszerek kialakításakor fontos odafigyelni arra, hogy a hőszivattyúk szakszerűen legyenek telepítve annak érdekében, hogy a hőközvetítő közeg ne szabadulhasson ki a rendszerből, mely ezáltal lokálisan elszennyezheti az érintett, sekély mélységben található felszínalatti vizet.”



EUROVELO6, a dunamenti kerékpárút fejlesztése

Kerékpáros gyaloghíd Szentendre és Szigetmonostor között?

Az Európai Kerékpárút Hálózat (EuroVelo) egész Európát átszelő nemzetközi kerékpárút hálózat. Ezen utak teljes hossza több mint 60 000 km, melyből több mint 20 000 km már elkészült. Magyarországon két EuroVelo útvonal halad át, az Atlanti-óceántól a Fekete-tengerig futó Eurovelo 6, illetve az Eurovelo 11.

Európai Kerékpárút Hálózat (EuroVelo)
Forrás: https://ecf.com/ 

A Duna mellett futó Eurovelo 6 hálózat kiépítettsége, állapota sok helyen nem felel meg a megnövekedett kerékpáros forgalom igényeinek. Ennek javítását a hálózat műszaki fejlesztésével (szélesítések, új kerékpárutak, kerékpársávok építése, forgalomtechnika fejlesztése) és a kerékpáros látogatók által igénybe vehető szolgáltatások fejlesztésével kívánják elérni. Jelenleg hosszú előkészület és tervezés folyik a Szentendre és Szigetmonostor közötti kerékpáros gyaloghíd kialakításának ügyében. - fejti ki az index.hu cikkében. Egy ilyen nagy közlekedési objektum kivitelezésénél a sok egyéb szempont mellett a felszínalatti vizeket érintő hidrogeológiai vonatkozásokat is figyelembe kell venni.

“Fontos, hogy kellő odafigyeléssel és alapossággal járjanak el a vízbázisok védőidomainak és védőterületeinek kijelölésekor. Meghatározott időszakonként felülvizsgálatra is szükség van. Ugyanis a vízbázisok utánpótlódási területeinek lehatárolásával lehet megállapítani, hogy mely tevékenységek esetében kell különös figyelemmel és körültekintéssel eljárni a vízbázisokból kitermelhető víz minőségének és mennyiségének hosszú távú megőrzése érdekében.” - emelte ki Csiszár Endre hidrogeológus.



Több mint 7000 éves faszerkezetes kutat találtak a régészek Csehországban

A kelet-csehországi Ostrov település közelében a D35-ös autópálya építésének előkészítő földmunkálatai közben faszerkezetes kutat találtak.

"Szakértői vizsgálatok alapján a mai Csehország területén talált legrégibb kútról van szó, ami ráadásul a legrégibb, Európában azonosított faszerkezetes építmény" - nyilatkozta Jaroslav Peška, az olmützi Régészeti Központ igazgatója az újságíróknak, - olvasható a hvg.hu oldalán.

Michal Rybnícek, a brnói Mendelejev Egyetem szakértője szerint a kút négy sarokoszlopára felhasznált tölgyfákat Kr. e. 5259-ben vagy 5258-ban vágták ki.


A Journal of Archaeological Science című tudományos folyóiratban bemutatott, tölgyfából épített kút nagyjából 140 centiméter mély volt, alapja 80x80 centiméteres. Készítői egyebek között kő-, csont- és faszerszámokkal formázták meg a faelemeket.

Magyarországon is találtak hasonló leletet, amiről az origo.hu hírportál is beszámolt. 2018 nyarán a szolnoki Damjanich János múzeum régészei jelentették be, hogy Tiszakürt határában egy Kr.e. 5600-5400-ból, vagyis a középső újkőkor elejéről származó faszerkezetes kútra bukkantak. 

“A kutak már sok emberöltő óta szolgálják a társadalom vízigényének kielégítését. A fa csövezetű kutak a felszín alatti - oxigéntől gyakorlatilag elzárt - közegben nem korhadnak el, hanem időtálló módon évezredeken keresztül fennmaradnak.” - fűzte hozzá a hírhez Csiszár Endre hidrogeológus.



Honnan jön a víz?


A Kárpát-medencében fekvő Magyarország egy óriási vízgyűjtőnek tekinthető, ami azt is jelenti, hogy a környező országok összes vízfolyása megjelenik hazánk területén. Ennek köszönhetően azonban ki vagyunk szolgáltatva a kívülről érkező szennyezéseknek is. Ezért a kormány által bejelentett klíma- és természetvédelmi akcióterv egyik fontos eleme folyóink megóvása a külföldről érkező esetleges szennyeződésektől.

Édesvizeink minőségének megőrzése kiemelten fontos jövőnk szempontjából. “Vizeink egészségét, az általuk nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatások mennyiségét és minőségét a horgászattól a fürdőzésen és öntözésen át az ivóvízig, azok ökológiai állapota határozza meg” - hangsúlyozza Dr. Lukács Balázs, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa a 24.hu hírportálon megjelent cikkben. 

De mindezek hogy függnek össze a felszínalatti vizekkel?
“A folyó- és állóvizek tartósan alacsony vízszintje a sekély mélységben található vízadó rétegek vízkészletét kedvezőtlen irányba befolyásolják. Ugyanis megcsapolják azok vizét és a folyók esetében elszállítják az adott területről csökkentve a jelenlévő vízkészletet. Arról nem is beszélve, hogy jelentősebb vízfolyásaink jelentős mennyiségű oldott és lebegő szennyezőt is szállítanak. Ezek részben a környező országokban, részben pedig hazánkban kerülnek a vízgyűjtő területre, onnan pedig a vízfolyásba. Emiatt is kiemelten fontos a tudatos, és az előírásoknak megfelelő hulladékgyűjtés, valamint a lerakók helyének szakszerű kiválasztása ” - hangsúlyozza Csiszár Endre hidrogeológus.



Drámai a helyzet a földeken: súlyos aszály sújtja az országot

Hazánkban az idei évi csapadékhiány miatt az Agrárium számára jelentős problémát jelent az aszály és a vízhiány, olvashatjuk az agrárszektor.hu cikkében. “Ahol nincs mód és lehetőség a felszíni vizeket (pl. tározók és/vagy belvízelvezető és öntözőcsatornák) igénybe venni az öntözésre, ott a felszínalatti vizeket használják. Ez a jelentős mértékű vízhasználat - az utánpótlódás mértékének korlátozottsága és hiánya miatt - kedvezőtlen irányba befolyásolja a sekély mélységben települt vízadó rétegek (körülbelül 80-100 m mélységig) mennyiségi állapotát.” - jegyezte meg Csiszár Endre hidrogeológus a hír kapcsán.



Mérföldkövek a hazai öntözésfejlesztésben

Az időjárási szélsőségekre (drasztikus vízhiány és aszály) való hatékony reagálás és a termés mennyiségének fenntartása érdekében a jelenlegihez képest sokkal kiterjedtebb és sokkal magasabb szintű öntözési és vízgazdálkodási kultúrára van szükség Magyarországon. Ezért a kormányzat a hatékony és víztakarékos öntözést célzó műszaki megoldásokat most kiemelten támogatja - olvasható az elobolygonk.hu cikkében.

“A Kiskunságon - felszíni vizek hiányában - öntözési céllal jellemzően a körülbelül 15-80 m mélységben található felszínalatti vizeket veszik igénybe a gazdálkodók. A mezőgazdaság öntözési igényeinek biztosítása miatt szükség lenne a sekély felszínalatti víz célzott utánpótlására. További lehetőség burkolt medrű tározók építése, és a területre hulló csapadék helyben tartása. Ezzel a felszínalatti vizeket a várható jelentős igénybevétel alól tehermentesíthetnénk.” - javasolja Csiszár Endre hidrogeológus.



Öntözésfejlesztési mintaprojekt Hartán

A projekt keretében a Bács-Kiskun megyei Hartán öntözési célt szolgáló távcsatorna felújítása történik, állami támogatással - olvasható a kalohirek.hu-n megjelent cikkben. 

A Hartai Öntözési Közösség tagjai társas vállalkozások, családi gazdaságok és termelői csoportok, amelyeket az Agro-Harta Zrt., mint a közösség egyik fő gazdálkodója (a vízkivételi mű tulajdonosa) lát el öntözővízzel. A közösség 500-600 hektáron öntöz hat, korszerű körforgó öntöző berendezéssel. Az öntöző távcsatorna hozzájárul az öntözővíz szivattyúházhoz történő zavartalan eljutásához, a víz visszatartásához, megőrzéséhez, a megnövekedett öntözési igények ellátásához és akár a belvíz elvezetéséhez is.

Megjegyzések